اخیر ایران دانلود دانلود فیلم رییس جمهور

اخیر: ایران دانلود دانلود فیلم رییس جمهور ایران انقلاب اسلامی ایران ابوالحسن بنی صدر بنی صدر

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی از انگشتتان برق بگیرید!

یک تیم بین‌المللی از مهندسان یک وسیله کوچک جهت تبدیل حرکت به یک نانو ژنراتور جهت تامین نیروی دستگاه‌های کوچک الکترونیکی ساخته‌اند. 

از انگشتتان برق بگیرید!

از انگشتتان برق بگیرید!

عبارات مهم : انگشت

یک تیم بین المللی از مهندسان یک وسیله کوچک جهت تبدیل حرکت به یک نانو ژنراتور جهت تامین نیروی دستگاه های کوچک الکترونیکی ساخته اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، امروزه تقریبا همه چیز به گوشی هوشمند وابسته است و گاهی ناگهان متوجه می شوید که باتری گوشی همراهتان در حال اتمام هست. آن وقت اگر یک دستگاه شارژر قابل حمل نداشته باشید، باید خود را به نزدیکترین پریز برق برسانید تا تلفن تان در حد قابل قبولی شارژ شود.

یک گروه متشکل از مهندسان برق و نانوتکنسین ها می خواهند این سناریو را عوض کردن دهند و مطمئن شوند که این اتفاق هرگز تکرار نشود.

از انگشتتان برق بگیرید!

“کیائوکیانگ گن” استادیار مهندسی برق در دانشگاه “بوفالو” و سرپرست این پژوهش گفت: در صورت وجود راه دوم، هیچ کس دوست ندارد که به یک منبع برق وابسته باشد یا از یک شارژر قابل حمل استفاده کند.

وی افزود: بدن انسان یک منبع انرژی هست. ما فکر کردیم که آیا از این شاخصه جهت تولید قدرت استفاده نکنیم.

یک تیم بین‌المللی از مهندسان یک وسیله کوچک جهت تبدیل حرکت به یک نانو ژنراتور جهت تامین نیروی دستگاه‌های کوچک الکترونیکی ساخته‌اند. 

این تیم جهت رسیدن به نشانه خود، یک اثر به نام اثر “برق مالشی”(الکتریسیته تماسی) را به کار گرفت.

شارژ تماسی الکتریکی زمانی اتفاق می افتد که یک ماده با مواد متفاوت تماس برقرار کند. این باعث از دست دادن و تبادل الکترون ها می شود و در واقع ماده باردار می شود. اکثر افراد اثر برق مالشی را در زندگی خود تجربه کرده اند، به عنوان نمونه الکتریسیته ساکن مرسوم ترین نمونه آن است.

مهندسین دانشگاه “بوفالو” و “موسسه نیمه رساناها”(IoP) در “آکادمی چینی علوم”(CAS) به منظور بهره برداری از اثر برق مالشی، به جای استفاده از مقادیر زیادی از الکتریسیته تماسی، به مقیاس نانو روی آوردند.

از انگشتتان برق بگیرید!

این دستگاه مثل یک بانداژ ضخیم به نظر می رسد که روی انگشت قرار گرفته هست، ولی در واقع این دستگاه دارای دو لایه نازک از طلا همراه با یک پلیمر سیلیکونی موسوم به “پلی دیمتیل سیلوکسان”(PDMS) است.

“PDMS” در لنزهای تماسی و سایر محصولات مرسوم نیز دیده می شود.

یک تیم بین‌المللی از مهندسان یک وسیله کوچک جهت تبدیل حرکت به یک نانو ژنراتور جهت تامین نیروی دستگاه‌های کوچک الکترونیکی ساخته‌اند. 

هر وقت که کاربر، انگشت خود را در حالی که از نانوژنراتور استفاده می کند، خم کند، یک لایه از طلا کش می آید و سپس بعد از صاف شدن انگشت اصطکاک با “PDMS” شکل می گیرد.

“یون زو” یکی دیگر از محققان می گوید: این کار موجب می شود که الکترونها بین لایه های طلا به عقب و جلو بروند. هرچه اصطکاک زیاد شود، قدرت بیشتری تولید می شود.

از انگشتتان برق بگیرید!

با توجه به مطالعه، این نوار فوق العاده کوچک است و فقط حدود 1.5 سانتیمتر طول و یک سانتیمتر عرض دارد که در حداکثر ظرفیت خود، 124 ولت با حداکثر جریان 10 میکروآمپ تولید می کند.

تراکم قدرت حداکثر آن طبق مطالعه 0.22 میلی وات بر سانتی متر مربع هست. با وجود اینکه این ظرفیت شارژ جهت گوشی کافی نیست، ولی همانطور که در پژوهش انجام شد، می تواند به طور همزمان 48 چراغ LED را تامین کند.

اما بزرگترین مسئله نانوژنراتور ابداعی این گروه چیست؟ تولید آن فوق العاده سخت است و اکثر آنها مقرون به صرفه نیستند. بعد فعلا جهت آن که بتوانید گوشی خود را فقط با حرکات انگشتان تان شارژ کنید برنامه ریزی نکنید.

با این وجود محققان هنوز تسلیم نشده اند. آنها در حال حاضر بر روی یک باتری قابل حمل دیگر کار می کنند تا انرژی تولید شده است به وسیله اثر برق مالشی را ذخیره کند.

آنها همچنین به دنبال این هستند که چگونه قطعه های بزرگتر طلا بر میزان تولید برق تاثیر می گذارد و انتظار می رود که هر چه لایه طلا بزرگتر باشد، برق بیشتری می توان تولید کرد.

محققان امیدوارند که بتوانند همراه با کم کردن هزینه ها، یک سیستم کامل ایجاد کنند تا به تولید انبوه آن برسند.

واژه های کلیدی: انگشت | محققان | دستگاه | استفاده | الکتریسیته | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog